A fekete szín egy NEMszín, amely a színspektrum egyik részét sem sugározza, hanem magába szívja az egész spektrumot, ezért különösen sötét színnek tűnik. Azt lehet mondani, hogy az összes többi szín a feketéből ered. A fekete szín mellett minden szín jóval világosabbnak tűnik, ezért ideális ellentétük.
Sok művésznek és tervezőnek a fekete a színek királynője.
A fekete mindig kapcsolódik a rejtélyhez, veszélyhez, de a kifinomultsághoz és eleganciához, a csillogáshoz és a luxushoz is. A színek pszichológiájában a fekete a hatalom, az érzelmi stabilitás és a biztonság színe. Erős érzelmeket kelt. A fekete erősíti az önbizalmat és erőt ad. Nagyon komoly és formális színnek tekinthető, ezért gyakran használják az üzleti helyiségekben, mert a hatalomra emlékeztet.
Másrészről, a fekete a hitelesség és a lázadás színe. A sötét éjszaka, a végtelen világegyetem és a misztikus mély vizek színe is uyanakkor. A Feng Shui szerint a hatalom energiájának és a védelemnek a hullámhosszát sugározza. A fekete színű fal igazi kihívás a belső tér díszítésekor. Egy adag merészség szükséges hozzá, valamint a színek és anyagok tulajdonságainak jó ismerete, és a fekete szín kiválóan nézhet ki mind nagy, mind kicsi helyiségben. Figyelmes és szakképzett használatával elkerülheti az összes kéretlen hatást, mert a fekete szín könnyen megfojthatja a teret.
Fekete szín a falfelületeken
A fekete mélységet, erőt és meghatározást ad minden helyiségnek. Semmiképp sem kellene eltekinteni díszítéskor ettől a színtől, bár nehéz érzést kelthet, ha nincs megfelelően adagolva.
A fekete nem alkalmas vezető, domináns színnek, de számos helyiségben felhasználható meghatározott részletekhez. Az egyetlen hely, ahol nem szabad a fekete színt használni, a gyerekszoba, főleg a fiatalabb gyermekeknél.
Az ideális helyiség, ahol a fekete előnyeit ki lehet használni, a fürdőszoba. A fekete szín szakszerű kombinációja más színnel minden fürdőszobát modernné és elegánssá tesz. A fekete árnyalatok jól illenek a konyhába is, főleg a konyhai elemekhez. A teljes hatás és további frissesség eléréséhez a díszlettervezők speciális, fényes bevonatot ajánlanak.
A hálószoba a megfelelő hely a fekete más színekkel történő keverésére. A feketét, mint az elegancia megtestesítőjét a legjobb világos színekkel, mint pl. fehér, rózsaszín, sárga párosítani.
A vidám és játékos sárga a nyugodt és mély fekete ellentéteként sokszor látható a modern belsőépítészettel foglalkozó folyóiratok címlapján. Ez egy biztos kapcsolat, amellyel nem lehet hibázni. Hasonló a helyzet az erős és élénk rózsaszínnel is, amely a feketével ötvözve szimpatikusnak és fiatalosnak hat.
A narancssárga és az intenzív vörös fekete alapon támadónak és agresszívnek tűnhet, emiatt figyelmesen kellene használni ezt a kombinációt.
Vélemény, hozzászólás?